חדירת ווירוס למחשב – המאמר השלם

 

כאשר "וירוס" חודר למחשב שלכם, זה בוודאי מצב לא נעים וגם לא רצוי. חשוב לדעת מה לעשות במקרה כזה וגם כדאי מאוד לדעת, כיצד למנוע את המצאתו. אלה כמה הסברים מסייעים:   

 

מהו וירוס למחשב

וירוס למחשב, הוא בפשטות תוכנה או קטע קוד כלשהו, שנועדו להזיק. לכן המונח המקצועי יותר ל"וירוס מחשב" הוא נוזקה. מהות הנזק שיגרם, עשויה להיות מסוגים רבים מאוד. הנוזקה עשויה להשתמש במחשב שלכם רק בכדי להוסיף ולהתפשט הלאה, בכדי לגנוב מידע בשקט, בכדי לגרום נזקים, בכדי לשמש בסיס לסחיטה ועוד. גם הסיבות שבגללן הפצת הנוזקות מתרחשת, עשויות להיות שונות למדי. יש פושעים שעושים זאת למטרות כספיות נטו, יש האקרים משועממים שעושים זאת סתם כי הם נהנים מזה, ויש גם טרוריסטים שתוקפים בצורה כזו על רקע אנטישמי, אנטי ישראלי או אחר. הוירוסים מנצלים את המערכת בדרכים שונות. הם עשויים להיטען עם הפעלת המחשב, באמצעות המנגנון הרגיל שטוען תוכנות. הם עשויים להעביר עוד נוזקות לתוך המחשב באמצעות חיבור האינטרנט שלכם ולנצלו גם בכיוון ההפוך - למשלוח מידע רגיש מהמחשב שלכם אל התוקף. מאחר שנוזקות מסתירות את עצמן בתוך המערכת ומאחר שמדובר במערכות מורכבות ביותר, זיהוי וניקוי שלהן הוא לעתים סיפור לגמרי לא פשוט. זו אחת הסיבות, שבגללן הפרמוט נפוץ כפתרון. 

 

מה עושים במצב בו אל המחשב שלנו חדר וירוס?

רוב האנשים אינם מנוסים מאוד בנושא אבטחת המחשב. גם בעולם המחשבים המקצועי, זה הוא תחום התמחות מיוחד בפני עצמו- לכן, אם יש לכם אפשרות לקבל סיוע מקצועי, רצוי מאוד וכדאי שזה יהיה בשלב מוקדם ככל הניתן. במידה ולא, מומלצות הפעולות הבאות:   

ניתוק מרשת האינטרנט - נוזקות צריכות לתקשר מול מפעיליהן. הן עושות זאת, כמעט תמיד באמצעות חיבור האינטרנט שלכם. נתקו אותו!

טיפול מסודר - נוזקות לא עוברות לבד, אלא אם כבר מזיקות יותר ויותר. לכן רצוי לטפל בהן בהקדם. מוטב לעשות זאת באופן מרוכז ומסודר ולתעד את הדברים החריגים שהתרחשו ואת הצעדים בהם נקטתם בתגובה לכך. בצורה כזו, אם ישאלו אתכם למשל איזו הודעה חשודה הופיעה על הצג, תוכלו לומר ואולי לסייע בכך לאבחון. 

לא למהר להפעיל מחדש - הפעלה מחדש של המחשב, מספקת לנוזקות אפשרות "להתחפר" עוד יותר עמוק במערכת. אז אל תמהרו לכבות ולהדליק את המחשב מחדש.  

לחשוב מה השתנה - מה בוצע על המחשב או השתנה בו לאחרונה? לאיזה אתר נכנסתם כאשר זה קרה? איזה קובץ פתחתם? אימייל? קישור? נטרלו אותם ככל הניתן. אם זה דפדפן - סגרו אותו. אם זו מדיית אחסון שמתחברת ב-USB, נתקו אותה.  

האם זה בכלל "וירוס"? - המחשב "תקוע"? חלון פופאפ עם פרסומת "קופץ" ללא הסבר? עמוד הבית בדפדפן השתנה? ייתכן שזה וירוס וייתכן שלא. לעתים הסימנים ברורים ולעתים לא. במידה ויש ספק, כדאי לעצור רגע או שניים ולחשוב, אולי זו סתם התנהגות לא תקינה של תוכנה או של מערכת ההפעלה. 

סריקה עם כלי ההגנה - הריצו את האנטי וירוס שלכם ותנו לו לאתר ו"לנקות". בהמשך תצטרכו להפעיל את המחשב מחדש ולסרוק שוב, מאחר שנוזקות מסוימות מסוגלות "להתאושש" לאחר אתחול. 

צעדים מתקדמים - אם העניין עדיין לא נפתר, מגיע שלב של צעדים יותר "דרסטיים", ביצוע פרמוט והתקנה מחדש של כל הדרוש.   

פעולות נוספות בהתאם למצב - היגיון ישר, יוביל אתכם לנקוט לעתים בפעולות נוספות. למשל, אם הנוזקה הגיעה אליכם בעקבות פתיחת קובץ באימייל שקיבלתם מחבר, יש לעדכן אותו בהקדם שמישהו משתמש לרעה בחשבון האימייל שלו. 

 

האם חייב לפרמט מחשב שחדר אליו וירוס?

התשובה הקצרה לשאלה זו, היא לא. פרמוט הוא אמצעי קיצוני, ניתן להמשיל את זה להריסת בית שלם בגלל זיהוי רטיבות ועובש בכמה קירות. מצד שני, הוא עשוי להתאים במקרים קיצוניים, שבהם הנוזקה התפשטה באופן רחב מאוד. קחו בחשבון, שאחרי פרמוט תצטרכו לשחזר את המידע שהפרמוט ימחק (אתם מודעים לכך שהוא ימחק הכול, כן?). תצטרכו גם להתקין מחדש את התוכנות, שהיו על המחשב ושהן לא חלק ממערכת ההפעלה. 

 

שיחזור מידע לאחר פרמוט 

אם בכל זאת הגעתם למצב בו בוצע פרמוט למחשב, בכדי להיפטר מנוזקה, כיצד משחזרים את המידע? ראשית, גיבוי קבצים במחשב הוא דבר חשוב תמיד. במקרים מסוג זה, הוא גם יספק אמצעי נוח וזמין לשחזור מידע. חשוב לשים לב, שמדובר על גיבוי הקבצים שבמחשב, אבל לא על גיבוי אל המחשב עצמו. ניתן לגבות חומרים במחשב אל מדיות  אחסון אשר נמצאות בתוכו, כולל גיבוי מדיסק קשיח אחד לשני. במקרה של נוזקה, יש סיכוי גדול שכל מדיות האחסון נגועות בה, כך שהגיבוי לא יהיה שווה הרבה. אמנם תשחזרו ממנו, אבל תקבלו שוב את המצב עם הנוזקה! מה שדרוש, הוא גיבוי אשר נשמר מחוץ למחשב. זה יכול להיות על מדיית אחסון ניידת כמו דיסק און קי או דיסק קשיח חיצוני. זה יכול להיות גם גיבוי על מחשב מרוחק, אליו ניגשים דרך רשת האינטרנט (גיבוי "בענן"). בכל מקרה, חשוב להגן על הגיבוי תמיד מפני הידבקות בנוזקות וגם להריץ עליו בדיקות תקופתיות לזיהוי נוזקה. 

 

באדיבות אתר טוב תודה. 

 

טכנאי מחשבים תל אביב

מעבדת מחשבים בתל אביב שולחת טכנאי מחשבים עד בית הלקוח. טכנאי מחשבים ברמת גן פעיל גם בערים גבעתיים, תל אביב יפו נייד 052-3994242

תיקון מחשב נייד

במקרה של תקלת לוח אם יבוצע במעבדת מחשבים עם משלוח חינם בשירות מהיר מהיום להיום. החלפת מסכים וצירים שבורים, תיקון קונקטור חשמל, מטענים וסוללות מקוריים, ניקוי מאוורר, החלפת דיסק קשיח, שדרוגי זיכרון, תוכנה ועוד

מעבדת מחשבים בתל אביב

טכנאי מחשבים מגיע עד בית הלקוח בשירות מיוחד של בדיקת מחשב חינם ואוסף את המחשב למעבדת מחשבים ואחרי כמה שעות תנתן תשובה על מהות התקלה והצעת מחיר! נייד 0523994242