טכנאי מחשבים בתל אביב - כונן קשיח ( הארדיסק)

כוננים קשיחים הם מרכיב במחשב הנועדו לשמירת הנתונים. כונן קשיח מכיל שטח גדול של נתונים בניגוד לשאר הזיכרונות, אך פועל לאט יותר מהזיכרון הפנימי של המחשב (RAM).
כונן קשיח (הארדיסק) הוא התקן של זיכרון לא נדיף שמספק איחסון של נתונים דיגיטליים שניפחם גדול ובגישה קצרה להבדיל מהתקנים אחרים.
טכנאי מחשבים תל אביב

בהשוואה להתקנים של זיכרון אחרים עם אותה יכולת קיבול, הכונן הקשיח זול מאוד, אך זמן ההגעה אל הנתונים שבו הינו ארוך ביחס לזיכרון הפנימי (RAM) .
תוכנית הווינדוס משתמשת במערכת של קבצים בשביל לנהל את הנתונים המאוחסנים על הכונן הקשיח.
ההארד דיסק מגיע בשני דרכים:

 • הפנימית - כונן שמורכב בתוך המארז של המחשב.
 • החיצונית - כונן שמחובר למחשב בעזרת כבלים ממינים שונים.

משנות ה-90, ניתן היה לקנות כוננים קשיחים בחנויות , ישר מהצרכן. הארד דיסק פנימי נהפך למקובל במחשבים של IBM-PC, אך הכונן החיצוני הפך לפופולרי במקינטוש הרבה יותר מאוחר.
טכנאי מחשבים

כל מחשב מקינטוש שהשיקו בין השנים 86 ל-98, בא עם מחבר SCSA שחיבר בנוחות אביזרים אקסטרנליים כגון הארד דיסק. SSD
בדגמי מקינטוש קודמים לא התאפשר מקום לדיסק פנימי.
כיום, עם התפשטות החיבורים החיצוניים כמו USB או FIREWIRE ישנה צריכה אופנתית של כוננים חיצוניים, במיוחד לאנשים שצריכים להעתיק ולכתוב נפחים גדולים ממקום למקום.

פעולת הכונן הקשיח אשר במהלכה המשטחים מסתובבים יחד במהירות (עד ל- 15,000 סיבובים בדקה בכוננים מודרניים).
בדיסק קשיח חיצוני הממשקים: USB2, USB3, ESATA, SATA2, SATA3.
הדיסקים הקשיחים נחלקים לשלוש קבוצות, לפי הרוחב הפיזי שלהם והממשק.

 • דיסק קשיח סטנדרטי - כוננים ברוחב 3.5 אינץ'. הוא הדיסק הקשיח הנפוץ ביותר היום, והוא נמצא במחשבים הנייחים.
 • דיסק למחשב נייד - כונן ברוחב 2.5 אינץ'. דיסק דק וקטן יותר הנוצר במיוחד למחשב הנייד. הוא פולט פחות חום ושטח הקיבול הזמין שלו הינו קטן יותר. משנת 2009 ניפחו גדל ל- 500 גיגהבייט. ברובם של הכוננים, זמן הסיבובים איטי יחסית, ומסתכם ב- 5,400 סיבובים בדקה.
 • דיסק ברוחב של 1.8/1.6 - דיסק קטן ודק, אשר נועד למחשב נייד "אולטרה-נייד", אשר נמצאים גם בנגני מוסיקה עם נפח גדול (למשל אייפוד). בשל גודלם הקטן, ניפחם מוגבל לנפח הדיסק שברוחב 3.5 בשנת 2008 הקיבול המקסימלי של דיסקים אלה הוא 160 גיגהבייט.

טכנאי מחשבים - היבטים הכרחיים בהארד דיסק

 • סיבובים לדקה - מהירות של סיבוב הכונן. נכון ל- 2008, רובם של הדיסקים נעו בין 5,400 ל 15,000 (סל"ד). כאשר רוב הכוננים הקשיחים נעים במהירות של 7,200. ישנה התאמה עם מהירות הסיבוב לקריאת הנתונים והגישה אליהם - המשמעות של מהירות גבוהה יותר היא תיפקוד מהיר של הכונן.
 • זמן החיפוש - הזמן בו הליבה של קריאת הדיסק נוגעת באיזור המבוקש. ככל שקצר יותר, ככה הקריאה תתממש במהירות גבוהה יותר. נכון ל- 2008, מקצב ההגעה נע בין 4 ל- 16 מילי שניות.
 • העברה של נתונים (טרנספר רייט) - מהירות תנועת הנתונים היא הקצב בו הדיסק מעתיק דאטא אל זיכרון המחשב, והוא נמדד על פי מגהבייט לשניה. המהירות הינה הסיכום של כמה סיבובים בשניה ביחד עם מהירות הגישה הממוצעת. אפילו שישנם כמה מקצבים השונים בכל כונן, לרוב, מהירות ההעברה של הדאטא נמדדת בדרך אחת, אפילו שזה עלול להיות מהיר יותר מאשר הקצב הממושך של העברת הדאטא, שזהו הקצב בו הדאטא זורם.
 • הנפח - נמדד בגיגהבייט או בטרהבייט. משנת 2010 ישנם בשוק הארד דיסקים של 3 טרהבייט.
 • פרק השהייה של סיבוב - זהו מדד הכולל את זמן החיפוש הממוצע, פרק הזמן של קריאה וכתיבה.

כשמוזכר הארדיסק חיצוני, צריכים לקטלג בין שני המונחים כוננים קשיחים ודיסקים קשיחים. כוננים קשיחים חיצוניים בנויים ממארז אשר בתוכו מורכב דיסק.
טכנאי מחשבים ניידים
מעבדת מחשבים תל אביב לעסקים
הדיסק המותקן בקופסא זו דומה בדיוק לדיסק הפנימי הנמצא במחשב. כוננים קשיחים הם כוננים המתחברים מבחוץ אל מארז המחשב.
בעצם אלו דיסקים קשיחים נורמלים, המורכבים בתוך מארז בפני עצמו. כוננים קשיחים חיצונים מתחברים למחשב הנייד או הנייח בשתי צורות שונות:

 • חיבור USB או FIREWIRE - בשביל להמיר את הדיסק הקשיח מחיבורו הסטנדרטי (PATA או SATA) לחיבור חיצוני (כגון USB או FIREWIRE) צריכים בקר הממיר את הנתונים מחיבור הכונן לחיבור החיצוני. כוננים אלו לרוב איטיים יותר מהפנימיים.
 • חיבורי SCSA או ESATA - בטכניקה זו הכונן החיצוני מתחבר ישירות לחיבורי הכוננים הקשיחים, ובשל כך כוננים אלו אינם איטיים.
  בדרך כלל, הדיסק והאריזה מגיעים בנפרד, וניתן להתקין הכונן החיצוני כמו כונן פנימי או לחלופין להחליף בין הדיסק שנמצא בתוך המארז עם דיסק שונה.

טכנאי מחשבים - רגישות הדיסק, בלאי ואחריות

הרגישות של הדיסק למכות ואבק זה אחד האיפיונים היותר חשובים של הכונן הקשיח. הוא רגיש לאבק ולזעזועים. אפילו שלכל כונן ישנם בולמי זעזועים, צריכים להזהר שלא להזיזו בעת שהוא עובד.
כאשר נכנס להתקן אבק, זה עשוי להיות בין הראש שלו למשטח ולגרום חוסר איזון בתנועת הראש ואפילו לגרום לשריטות במשטח.
טכנאי מחשבים תל אביב

לכן, יוצרים את הכוננים בחדר סטרילי. בשביל למנוע הפרשי לחצים, נמצא בכונן חריר להשוות את לחץ האוויר.
לחריר נצמד מסנן שמונע את חדירת האבק. זעזועים בעת פעילות הכונן עלולים לגרום לפגמים בכתיבה או באחזור של הנתונים.
כשהכונן במצב מנוחה, הראש הקורא/כותב, נוגע במשטח, כתוצאה מפעולות הקפיץ שנמצא בבסיס הזרוע הדוחף אותו לעבר המשטח.
כשהכונן סובב במהירות נוצר כוחו של עילוי על הראש כתוצאה מדחיסה של אויר.
בהארד דיסקים ישנים נשאר הראש באמצעו של המשטח (באיזור הנתונים) אחרי כיבוי המחשב, הזזת הכונן עשויה לגרום לשריטה של הכונן, על כן כדאי להעזר בתוכנית המאחה (איחוי דיסק) את הראש בזמן כיבוי המחשב. היום פעולה זו מתבצעת באוטומטיות.

קריסה של ראשים: קריסת ראשים היא בעיית כונן קשיח שמתרחשת כשראשים של קריאה/כתיבה באים במגע עם אחד המשטחים ופוגמים אותו, בדרך כלל נגרם חיכוך שגורם להתחממות המקום וכך לנזק נוסף ואפילו שוחק את הדיסק, החלקים שנשחקו גורמים לשרשרת של נזקים נוספים.
בתנאים של עבודה רגילה, ראשי הקריאה/כתיבה מרחפים מעל למשטח. הגורמים העיקריים לבעיותת קריסה הם

 1. מכה שחווה הדיסק גרמה להנעת ראשי הקריאה/כתיבה ולנגיעה בין הראש למשטח
 2. קורוזיה שהצטברה בדיסק גורמת לחיכוך
 3. אבק הנכנס לתוך הדיסק או שנוצר מחלקי הדיסק, נדבק אל הראשים וגרם לנגיעה שיצרה את התקלה

טכנאי מחשבים תל אביב

מעבדת מחשבים בתל אביב שולחת טכנאי מחשבים עד בית הלקוח. טכנאי מחשבים ברמת גן פעיל גם בערים גבעתיים, תל אביב יפו נייד 052-3994242

תיקון מחשב נייד

במקרה של תקלת לוח אם יבוצע במעבדת מחשבים עם משלוח חינם בשירות מהיר מהיום להיום. החלפת מסכים וצירים שבורים, תיקון קונקטור חשמל, מטענים וסוללות מקוריים, ניקוי מאוורר, החלפת דיסק קשיח, שדרוגי זיכרון, תוכנה ועוד

מעבדת מחשבים בתל אביב

טכנאי מחשבים מגיע עד בית הלקוח בשירות מיוחד של בדיקת מחשב חינם ואוסף את המחשב למעבדת מחשבים ואחרי כמה שעות תנתן תשובה על מהות התקלה והצעת מחיר! נייד 0523994242